Se vam zdijo izrazi iz sveta ciljanega TV oglaševanja zapleteni in nerazumljivi? Z našim slovarjem vam bo kmalu vse bolj jasno.
Zbrali smo najpogostejše termine, ki se pojavljajo v naši industriji, ter njihove definicije.
Brezplačna televizija podprta z oglasi (angl. »FAST – Free ad-supported Streaming TV«)
Brezplačni pretočni kanali, ki so podprti z oglasi. Tovrstni kanali ponujajo širok spekter linearno programiranih vsebin, vključno s filmi, serijami, novicami in športom. Med primeri FAST platform, kjer se predvajajo FAST kanali, so Pluto TV, Samsung TV Plus in The Roku Channel. Pogosto predvajajo tudi tematske vsebine iz arhivov, kar omogoča, da starejše vsebine dosežejo novo občinstvo. Prednost FAST kanalov je, da omogočajo dostop do vsebin brez naročnine, medtem ko se prihodki ustvarjajo z oglasi.
Cena na tisoč prikazov (angl. »CPM – Cost per mille«)
Oglaševalska metrika, ki označuje strošek, ki ga oglaševalec glede na število prikazov. Ceno na tisoč prikazov pridobimo z deljenjem skupnih stroškov oglaševanja z doseženim številom prikazov, nato pa rezultat pomnožimo s tisoč.
Ciljano TV oglaševanje (angl. »Addressable TV advertising«)
Strategija televizijskega oglaševanja, ki omogoča prikaz različnih oglasov različnim gospodinjstvom. Namesto, da bi oglase predvajali vsem gledalcem, se ciljano TV oglaševanje osredotoča na določene skupine ljudi, za katere je verjetno, da bodo bolj zainteresirane za izdelek ali storitev, ki jo oglas promovira.
Na primer, družini z majhnimi otroki se bo prikazal oglas za otroške izdelke, medtem ko bo posameznik, ki se zanima za šport, videl oglase za športno opremo.
Ciljna skupina (angl. »Target audience«)
Skupina ljudi, ki predstavlja potencialne stranke podjetja. Izbiranje ciljne skupine tako vključuje identifikacijo posameznikov, ki jih bo najverjetneje zanimala določena vsebina, izdelek ali storitev. Glede na to, kako široka je ponudba podjetja, se lahko ustvari tudi več ciljnih skupin.
Oglaševalci jo opredelijo na podlagi demografskih lastnosti (spol, starost, stopnja izobrazbe, poklic, višina prihodka, itd.), geografske lokacije in psihografskih značilnosti (osebnostne značilnosti, interesi, življenski slog, vrednote, stališča). Za uspešno poslovanje podjetja je jasno definirana ciljna publika ključnega pomena.
Na primer, če podjetje oglašuje športno opremo, lahko njihova ciljna skupina vključuje aktivne posameznike, stare med 25 in 45 let, ki se zanimajo za šport in zdrav način življenja.
Časovni zamik (angl. »Time shift«)
Gledanje televizijskih vsebin v drugem časovnem obdobju, kot je dejansko predvajane na televiziji. Priljubljena funkcija, ki jo nudijo številni televizijski operaterji, omogoča gledalcem, da si ogledajo oddaje, filme ali športne prenose po prvotnem predvajanju.
Dobičkonosnost naložbe glede na oglaševanje (angl. »ROAS – Return on ad spend«)
Metrika, ki se uporablja za ocenjevanje učinkovitosti denarnega vložka v oglaševanje. Ta kazalnik izračunamo tako, da prihodke, ustvarjene z oglaševalsko akcijo, delimo s stroški te akcije.
Doseg (angl. »Reach«)
Število enkratnih uporabnikov, ki so v določenem časovnem obdobju vsaj enkrat videli oglas.
Edinstveni gledalci (angl. »Unique users«)
Posamezni gledalci, ki so v izbranem časovnem obdobju gledali določen TV program ali oglas. Vsak gledalec se šteje le enkrat, ne glede na to, kolikokrat je videl oglas ali program, kar omogoča natančno merjenje dosega in učinkovitosti oglaševalske kampanje.
Ekipa za upravljanje oglasov (angl. »Ad operations)
Skupina strokovnjakov, ki je odgovorna za izvajanje oglasnih kampanj. To zajema nastavljanje, spremljanje in optimizacijo kampanj ter analizo in poročanje o njihovem poteku.
Frekvenca oglasov (angl. »Ad frequency«)
Podatek, ki nam pove, kolikokrat je bil posamezni uporabnik v določenem časovnem obdobju izpostavljen oglasu. Oglaševalci lahko z omejitvijo frekvence prikazov uravnavajo število prikazov na uporabnika.
IAB – Interactive Advertising Bureau
Vodilno svetovno združenje za digitalno oglaševanje, ustanovljeno leta 1996. IAB določa in nadzoruje standarde ter prakse na področju digitalnega oglaševanja.
Konverzija (angl. »Conversion«)
Točka, na kateri prejemnik marketinškega sporočila izvede želeno dejanje. Pri konverziji gre za to, da dosežemo, da nekdo odgovori na naš poziv k dejanju (CTA; Call to action).
Konverzijski lijak pri ciljanem televizijskem oglaševanju vključuje naslednje stopnje:
- zahteva za prikaz oglasa,
- prikaz oglasa,
- klik na oglas in obisk mikromesta: gledalci lahko kliknejo na QR kodo ali povezavo, kar jih premakne od pasivnega gledanja k aktivnemu raziskovanju, saj jih po kliku preusmeri na posebno spletno stran (microsite), prilagojeno kampanji, ki ponuja dodatne informacije in promocijske vsebine.
Kontekstualno ciljanje (angl. »Contextual targeting«)
Oglaševalski pristop, ki omogoča umeščanje oglasov ob vsebinah, ki so tematsko povezane z oglasom. Ta strategija povečuje relevantnost oglasov in izboljšuje izkušnjo gledalcev, saj se oglasi prikazujejo v kontekstu, ki je skladen z njihovimi interesi.
Na primer, med predvajanjem kuharskih oddaj se prikažejo oglasi za kulinarične izdelke, kar povečuje vključenost gledalcev in verjetnost, da se bodo na oglase pozitivno odzvali.
Lastni podatki (angl. »First-party data«)
Podatki, ki jih podjetje neposredno zbira od svojih strank in uporabnikov prek lastnih kanalov in interakcij. Sem spadajo transakcijski podatki, kot so informacije o nakupih in naročilih, prostovoljno posredovane informacije strank prek registracijskih obrazcev ali anket. Prav tako vključujejo podatke iz sistemov za upravljanje odnosov s strankami (CRM), ki zajemajo zgodovino interakcij in podporo strankam.
Linearna televizija (angl. »Linear TV«)
Tradicionalni način televizijskega oddajanja, kjer gledalci spremljajo vsebino po vnaprej določenem časovnem razporedu. Vsebine so predvajane zaporedno, ena za drugo, in gledalci nimajo možnosti izbire časa predvajanja.
Oglasi med predvajanjem (angl. »In-stream ads«)
Video oglasi, ki se prikazujejo znotraj video vsebin.
Poznamo naslednje vrste oglasov:
- pre-roll oglas: oglas, ki se predvaja na začetku video vsebine, preden se začne glavni vsebinski del;
- mid-roll oglas: oglas, ki se predvaja med video vsebino;
- post-roll oglas: oglas, ki se predvaja po zaključka glavnega vsebinskega dela.
Oglasni strežnik (angl. »Ad server«)
Tehnološka rešitev, ki omogoča upravljanje, dostavo, spremljanje in optimizacijo oglasov na različnih medijih, vključno s televizijo, spletnimi stranmi, mobilnimi aplikacijami in drugimi digitalnimi platformami. Oglasni strežniki omogočajo natančno ciljanje občinstva, analizo učinkovitosti oglasov ter prilagajanje strategij za dosego boljših rezultatov.
Oglaševalska agencija (angl. »Advertising agency«)
Podjetje, ki za naročnika oziroma oglaševalca izpelje oglaševalsko akcijo. Oglaševalske agencije običajno ponujajo storitve, kot so medijsko načrtovanje, kreativna zasnova in izdelava oglasov, zakup oglasnega prostora ter izdelava poročil o izvedeni oglaševalski akciji.
Oglaševalska kampanja (angl. »Advertising campaign«)
Celotna oglaševalska akcija, ki vključuje načrtovanje, zasnovo oglasov, zakup oglasnega prostora in spremljanje učinkovitosti oglasa pri določeni ciljni skupini.
Omejitev frekvence prikazov (angl. »Frequency cap«)
Tehnika, ki oglaševalcem omogoča nadzor nad tem, kolikokrat posamezni uporabnik vidi določen oglas v času trajanja oglaševalske kampanje.
Na primer, če je omejitev frekvence nastavljena enaka 3, pomeni, da bo vsak uporabnik ta oglas videl največ trikrat.
Ta tehnika se uporablja za preprečevanje prekomerne izpostavljenosti uporabnikov istemu oglasu, ki lahko vodi do manj učinkovitega oglaševanja ali do negativne uporabniške izkušnje.
OTT platforme (angl. »Over-the-top platforms «)
Dostava video vsebin preko interneta brez uporabe tradicionalnih kabelskih ali satelitskih povezav. OTT platforme kot so Netflix, Hulu in Amazon Prime Video omogočajo gledalcem, da dostopajo do širokega spektra vsebin brez potrebe po tradicionalni TV naročnini.
Povezana televizija (angl. »CTV – Connected TV«)
Televizorji ali naprave, ki omogočajo dostop do vsebin preko interneta. Naprave niso omejene zgolj na tradicionalne analogne ali digitalne oddajne signale, temveč omogočajo interaktivno vsebino, dostop do pretočnih storitev in aplikacij ter druge internetne funkcionalnosti.
Pozornost (angl. »Attention«)
Zavestna (miselna) zbranost. V kontekstu oglaševanja pomeni stopnjo, do katere so ljudje osredotočeni na oglas. Ta se lahko giblje od zelo subtilne zaznave, ki pusti malo sledi v spominu, do intenzivne osredotočenosti s kognitivno in čustveno vključenostjo, ki lahko trajno vpliva na spomin, stališča in vedenje.
Preskočljiv oglas (angl. »Skippable ad«)
Vrsta oglasa, ki omogoča uporabnikom, da ga preskočijo po določenem času. Običajno se ta funkcija ponudi po nekaj sekundah predvajanja oglasa, kar uporabnikom daje možnost, da izberejo, ali bodo oglas gledali do konca ali ga preskočili.
Prikaz oglasa (angl. »Ad impression«)
Merilo, ki označuje, kolikokrat je bil oglas prikazan gledalcem. Vsakič, ko se oglas prikaže, se to šteje kot en prikaz.
Da je prikaz zabeležen mora ustrezati nekaterim pogojem. Po definiciji IAB se prikaz oglasa šteje, če je vsaj 50 % oglasne pasice ali kreativne vsebine vidno na zaslonu več kot dve sekundi.
Segmentacija občinstva (angl. »Audience segmentation«)
Proces razdelitve celotnega občinstva na manjše skupine (segmente) glede na skupne lastnosti, kot so demografski podatki, interesi, vedenje, lokacija in drugi relevantni kriteriji. Posamezniki, ki jih združimo v isti segment si morajo biti čim bolj podobni po izbranih kriterijih, segmenti pa med seboj čim bolj različni.
Cilj segmentacije občinstva je omogočiti natančnejše ciljanje in prilagoditev oglaševalskih kampanj z namenom doseganja boljše učinkovitosti.
Sprejemnik (angl. »STB – Set-top box«)
Naprava, ki se poveže s televizorjem in omogoča sprejem in dekodiranje televizijskih signalov iz različnih virov, kot so kabelska, satelitska ali internetna televizija. Set-top boxi pogosto vključujejo dodatne funkcije, kot so snemanje oddaj, dostop do pretočnih storitev in interaktivne vsebine.
Transakcijski video na zahtevo (angl. »TVOD – Transactional video on demand«)
Model storitve video na zahtevo, pri katerem uporabniki plačajo za posamezno vsebino, ki jo želijo gledati, namesto da bi se naročili na mesečno naročnino. Pri TVOD se običajno plača za vsak film, oddajo ali drug video posnetek, ki ga uporabnik izbere in želi gledati.
Video na zahtevo, ki temelji na oglaševanju (angl. »AVOD – Advertising based video on demand«)
Model distribucije video vsebin, kjer uporabniki lahko brezplačno dostopajo do video vsebin, ob tem pa si morajo ogledati oglase. Ta model se pogosto uporablja na platformah, kot so YouTube, Hulu (v določenih regijah), in drugih spletnih mestih, ki ponujajo video vsebine ob podpori oglaševalcev.
Video na zahtevo od tradicionalnih televizijskih ponudnikov (angl. »BVOD – Broadcaster video on demand«)
Pretočne storitve, ki jih omogočajo televizijski ponudniki za dostop do njihovih programov po predvajanju v živo. BVOD platforme omogočajo predvajanje serij, filmov in drugih oddaj. Primeri vključujejo BBC iPlayer, ki ponuja vsebine BBC po predvajanju, in ITV Hub, kjer gledalci lahko gledajo oddaje ITV na zahtevo.
Naročniški video na zahtevo (angl. »SVOD – Subscription video on demand«)
Naročniške storitve, kjer uporabniki plačajo mesečno ali letno naročnino za dostop do knjižnice video vsebin. Netflix je najbolj znan primer tovrstne storitve, saj ponuja široko paleto filmov, serij in dokumentarcev za mesečno naročnino. V Sloveniji je primer SVOD storitve Voyo, ki ponuja dostop do filmov, serij, oddaj in športnih dogodkov.
Varnost blagovne znamke (angl. »Brand safety«)
Strategije in prakse, ki preprečujejo, da bi se blagovna znamka povezovala z neprimernimi, spornimi ali negativnimi vsebinami v digitalnem okolju. To vključuje skrbno izbiro oglasnih prostorov in programov, v katerih se oglasi predvajajo, da se zagotovi, da so v skladu s vrednotami blagovne znamke in ne ogrožajo njenega zaupanja pri potrošnikih.
Zagotavljanje varnosti blagovne znamke v televizijskem oglaševanju je lažje kot v spletnem oglaševanju, saj ponuja strožje predpise in večji nadzor nad konteksti, v katerih se oglasi predvajajo. V nasprotju s spletnim oglaševanjem, kjer obstaja večje tveganje za neprimerno umeščanje oglasov, televizija zagotavlja, da blagovne znamke ohranjajo svoj ugled v varnem in uveljavljenem okolju.
Vidnost (angl. »Visibility«)
Merilo, ki označuje v kolikšni meri je bil oglas viden oziroma opažen s strani občinstva.
Vidnost v televizijskem oglaševanju je odvisna od več dejavnikov:
- čas predvajanja: oglasi, ki so predvajani v bolj gledanih terminih (t.i. prime time), ko je večja gledanost, bodo imeli večjo vidnost;
- dolžina oglasa: daljši oglasi imajo več časa, da pritegnejo pozornost gledalcev in tako povečajo svojo vidnost;
- oglasno mesto: kje se oglas nahaja v oglasnem bloku – oglasi, ki se predvajajo na začetku ali koncu bloka, imajo običajno večjo vidnost kot tisti v sredini;
- kakovost vsebine: oglasi z inovativno ali čustveno privlačno vsebino lahko pritegnejo več pozornosti, kar povečuje njihovo vidnost;
- spremljanje vsebine: vidnost oglasa je odvisna tudi od tega, ali gledalci aktivno spremljajo televizijski program ali so v času predvajanja oglasa odsotni.
Visoka vidnost prispeva k večji učinkovitosti oglasnih kampanj in boljši uporabniški izkušnji. Pri ciljanem TV oglaševanju lahko dosežemo višjo stopnjo vidnosti, saj usmerjanje oglasov na specifične demografske skupine povečuje verjetnost, da jih opazijo gledalci, ki jih zanima določena vsebina. Personalizacija sporočila in izbira optimalnih terminov predvajanja dodatno spodbujata vključenost občinstva. Poleg tega povečana frekvenca predvajanja oglasov izboljšuje njihovo izpostavljenost in pomnjenje.
Upamo, da vam je naš slovar pomagal odpraviti morebitne nejasnosti in pripomogel k boljšemu razumevanju osnovnih konceptov ciljanega TV oglaševanja. Verjamemo, da boste sedaj lažje krmarili skozi dinamičen svet medijske pokrajine.
Več razburljivih in zanimivih oglaševalskih vsebin ter novic iz sveta ciljanega TV oglaševanja pa vas čaka v našem Newsroomu.